Srpen 2017

Greererpeton

20. srpna 2017 v 19:57 Život před dinosaury
Greererpeton byl pradávný čtyřnožec neboli tetrapod (Tetrapoda - velká skupina obratlovců, kteří jakožto potomci nozdratých ryb, kam spadá i dnešní živoucí fosilie latimérie podivná, obydleli kdysi souš). Žil na Zemi v době raného karbonského období na území Severní Ameriky před 326,4 až 318,1 miliony lety, kdy na evropském kontinentu v mělkovodních močálech docházelo k hromadění rostlinné hmoty s pozdějším vznikem rozsáhlých uhelných ložisek. Jeho prodloužené tělo mělo rozšířenou páteř, která mu dávala vzhled podobný úhoři.


Tělo dosahovalo délky až 1,5 metru a bylo přizpůsobeno na plavání a celkově na život ve vodě a dále mělo 40 obratlů, což je dvojnásobek množství, jaké je u temnospondylů - primitivních pravěkých obojživelníků, běžné. Končetiny byly krátké a mohutný ocas zajišťoval hlavní hnací sílu při plavání. Obýval s největší pravděpodobností klidné řeky a bažinaté oblasti. To, že svůj život trávil ve vodě nasvědčuje i špatně vyvinutý sluch a to, že měl postranní čáru, což je smyslový orgán vodních obratlovců, který zaznamenává například změny v proudění okolní vody. Jednalo se o masožravce, jehož stravu tvořily převážně ryby. Jediným známým druhem je Greererpeton burkemorani popsaný Romerem v roce 1969.

Předpověděl motýlí muž katastrofu?

16. srpna 2017 v 20:59 Kryptozoologie
Mezi legendární a také nejzáhadnější nestvůry jistojistě patří takzvaný motýlí, nebo také molí či můří muž (v USA známý jako MOTHMAN). Podivné monstrum se svítícíma červenýma očima připomíná zhruba 2 metry vysokého člověka s rozpětím motýlích či můřích křídel okolo 3,5 metru.


Podle stovek hlášených svědectví se prý můří muž objevoval v okolí amerického města Point Pleasant v Západní Virginii od listopadu 1966 do prosince 1967. Například 12. listopadu 1966 měl přeletět nad hřbitovem nedaleko obce Clendenin. O tři dny později prý tento netvor pronásledoval v oblasti známé jako kraj TNT (byla zde továrna na výrobu této trhaviny) automobil se čtyřmi mladými Američany - manžely Scarberryovými a Malletteovými. Podle některých názorů objevení můřího muže souviselo se zřícením mostu Silver Bridge v Point Pleasant, k němuž došlo 15. prosince 1967. Neštěstí si vyžádalo 46 životů.
Památník připomínající tragickou událost, při které zemřelo 46 lidí.

Poté se zde Motýlí muž přestal již objevovat. Tehdy ho lidé začali vnímat jako předzvěst nějaké zlé katastrofy. Vyšetřování z roku 1971 zjistilo, že most spadl kvůli prasknutí zkorodované tyče. Monthman měl být údajně spatřen i v roce 1986 před havárii Černobylské jaderné elektrárny.

Někteří ufologové, parapsychologové zabývající se paranormálními jevy a kryptozoologové prohlašují, že Mothman buď nepochází z naší planety, nebo se jedná o nadpřirozený jev či se jedná o neznámý druh zvířete. Skeptikové v jeho existenci nevěří a domnívají se, že ve skutečnosti mohlo jít o obrovského kanadského jeřába, jehož rozpětí křídel dosahuje jednoho metru. Mnozí lidé ale věří, že tato nadpřirozená bytost je reálná a tvrdí, že nás varuje před nebezpečím.

Mothmana představil širšímu publiku Gray Barker v roce 1970. Později John Keel ve své knize The Mothman Prophecies z roku 1975 píše právě o okřídleném tvoru a jeho údajných pozorováních. Spojuje tyto úvahy se svými teoriemi o UFO a různých nadpřirozených jevech. Nevynechává ani zmínku o pádu Stříbrného mostu vedoucím přes řeku Ohio. Mothman se stal předmětem zdejšího folkloru a populární kultury. V roce 2002 byl podle knihy Johna Keela natočen snímek The Mothman Prophecies (Proroctví z temnot), kde hraje Richard Gere a dále v roce 2010 TV film s názvem Mothman.


The Mothman Prophecies (Proroctví z temnot) - film z roku 2002, kde se v hlavní roli objevil Richard Gere jako John Klein.

Point Pleasant také od roku 2002 každoročně pořádá festival na počest motýlího muže a v roce 2003 byla městu představena kovová socha onoho stvoření zhotovená sochařem Bobem Roachem.


Socha Mothmana - motýlího/netopýřího muže v Point Pleasant, Západní Virginie.

V roce 2005 bylo otevřeno muzeum a výzkumné centrum "Mothman" a je spravováno Jeffem Wamsleyem. Dodnes se Mothmanu dostalo velké slávy a je o něm hodně psáno i natáčeno.

Zde: www.mothmanmuseum.com můžete navštívit stránky zmíněného muzea.


V roce 2016 společnost WCHS-TV obdržela od anonyma fotografii, na které měl údajně být Mothman a následně ji zveřejnila. Podle vědecké spisovatelky Sharon A. Hillové by se mohlo však jednat o ptáka či sovu nesoucí žábu nebo hada anebo jednoduše o podvrh.


Věříte na Mothmana?
Může být podle být podle vás skutečný nebo se jedná o nějaký výmysl?
Můžete hlasovat v anketě pod článkem.

Zephyrosaurus

4. srpna 2017 v 20:57 Ptakopánví (Ornithischia)
Zephyrosaurus byl rod primitivního ornitopodního dinosaura, který žil na Zemi v období spodní křídy před 113 až 100,5 miliony lety stupně alb. Jeho fosilní pozůstatky byly nalezeny v americké Montaně v okrese Carbon County v geologické formaci Cloverly. Jednalo se o poměrně malého, hbitého dinosaura, který dosahoval délky 1,8 metru a výšky okolo 1 metru. Většinu času trávil vzpřímeně na zadních nohou, na všechny čtyři se spouštěl jen když odpočíval nebo se krmil. Jeho zadní nohy byly čtyřprsté, přední nohy pětiprsté. Tvořil stáda, která spásala veškerou nižší vegetaci na otevřených planinách. K tomu mu sloužily malé hrbolkovité zuby vhodné i pro konzumaci tužších rostlin.


Podle jeho dlouhých zadních nohou se vědci domnívají, že šlo o rychlého běžce, který před většími a méně obratnými dravci mohl uniknout kličkováním. Přesto často tvořil hlavní součást stravy velkých masožravců typu Deinonychus, který dosahoval délky 3,5 metru. Jeho příbuzným byl rod Oryctodromeus, a tak možná stejně jako on, dokázal vyhrabávat nory. Typový a jediný známý druh Z. schaffi byl popsán v roce 1980 a učinil tak německý paleontolog Hans-Dieter Sues. Jméno Zephyrosaurus v překladu znamená "ještěr západního větru" podle Zefyra, řeckého boha západního větru. Tento dinosaurus tak byl pojmenován, protože byl rychlý a byl objeven na západě USA.

..................................................................................................................................................

Ještě chci upozornit na to, že teď týden budu mimo, takže nebudu moct navštěvovat vaše blogy.

Všem přeji hezký zbytek dne.

Malleodectes

2. srpna 2017 v 21:29 Život po dinosaurech
Malleodectes byl rod vačnatce, který žil na Zemi v době miocenní epochy před přibližně 17 miliony lety stupně burdigal. Jeho fosilní pozůstatky byly nalezeny v roce 2011 v oblasti Riversleigh, což je rozlehlá paleontologická lokalita nacházející se v severozápadním Queenslandu na severu Austrálie. Tento živočich o velikosti dnešní fretky měl velmi zajímavý chrup, který je v říši savců naprosto unikátní, protože se nepodobá chrupu žádnému současnému ani vyhynulému savci. Na každé straně horní čelisti měl velké silné tupé zuby ve tvaru kladiva.


Zuby byly tzv. durofágní, tedy přizpůsobené k drcení tvrdých schránek. Zuby byly pro vědce dobrým vodítkem k tomu, aby zjistili, čím se živil. Stejně jako například dnešní druh malé australské ještěrky - scink Gerrardův, měl i Malleodectes své zuby uzpůsobené k drcení šnečí ulity, i když spolu vyhynulý vačnatec a scink nemají z hlediska příbuznosti vůbec nic společného. Malleodectes ale pravděpodobně konzumoval i širší škálu kořisti, včetně malých obratlovců. Tento tvor byl zřejmě vzdáleným příbuzným tasmánského tygra. Jeho jméno by se dalo v překladu přeložit jako "kladivový kousač" a bylo mu dáno na základě jeho zubů. Tohoto vačnatce popsal v roce 2011 Derrick Arena spolu s jeho vědeckým týmem a v roce 2016 byl Malleodectes reklasifikován do své vlastní čeledi. Dodnes jsou známy dva druhy, a to M. mirabilis & M. moenia.