Vzkříšený symbol americké svobody

17. září 2016 v 18:17 |  Současná příroda
Není tomu tak dávno, co Spojené státy americké málem přišly o svůj národní symbol - orla bělohlavého, jehož rozpětí křídel přesahuje dva metry. Tento velký dravý pták se silnými pařáty zdobí zadní stranu amerických mincí.

Jako symbol USA byl orel bělohlavý (Haliaeetus leucocephalus) zvolen v roce 1782 pro svoji dlouhověkost, sílu, majestátní vzezření a svobodu, díky níž ještě na začátku minulého století v hojném počtu křižoval oblohu nad jezery a vodními toky americké přírody. Pak si ale začala vybírat svou daň postupná ztráta přirozeného prostředí a střílení orlů jako škodné zvěře, které se stalo koníčkem mnohých samozvaných lovců. Jen na Aljašce bylo takto zabito více než 10 000 jedinců. Místní rybáři považovali orly za hrozbou pro lososy, a tak je systematicky a bez skrupulí vybíjeli.

Vláda reagovala na klesající stav orlí populace vydáním Paktu o ochraně orla bělohlavého, který zakazoval vlastnit, prodávat či zabíjet tento živočišný druh. Přesto se orlům nedařilo o moc lépe a jejich počet se dalších dvacet let neustále snižoval. Hlavní příčinou strádání dravců se stalo rozsáhlé používání DDT (jeden z nejstarších a nejznámějších insekticidů) a dalších pesticidů, které se z rostlin dostaly do trávicího traktu malých savců. Orli tato zvířata lovili, a chemické látky tak začaly páchat škodu i v jejich organismu. Kromě toho, že cizorodé látky poškozovaly zdraví dospělých jedinců, zhoršovaly i kvalitu kladených vajec. Jejich skořápky byly tenčí a často praskly ještě před ukončením inkubační doby. Ani z neprasklých vajec se mnohdy mláďata nevylíhla. Při zkoumání uhynulých orlů bylo v jejich tukové tkáni a pohlavních žlázách objeveno velké množství DDT, které vysvětlovalo, proč je mnoho dospělců neplodných.


V padesátých a šedesátých letech minulého století se riziko vyhynutí orla bělohlavého uvědomovala již široká veřejnost a mnoho amerických států jej zařadilo na seznam ohrožených druhů. Začaly vznikat skupiny, jejichž cílem byla záchrana symbolu svobody amerického národa. V roce 1963 klesl počet hnízdících párů na pouhých 417. Pro srovnání - v době, kdy se dravec stal národním symbolem, bylo hnízdících párů asi sto tisíc. Do roku 1967 byl orel bělohlavý prohlášen za ohrožený druh na celém území USA.

O pět let později bylo s konečnou platností zakázáno používání DDT a vládní agentura Fish and Wildlife Service navázala spolupráci se Zoo v San Francisku, Institutem pro studium divoké zvěře a dalšími organizacemi a společně vypracovali plán návratu orla do volné přírody. Během následujících 22 let bylo vypuštěno 103 jedinců odchovaných v zajetí. Populace se pomalu vzpamatovávala a z chovných stanic přibývali další a další dravci, kteří postupně doplnili počet. Dne 28. června 2007 byl orel bělohlavý vyškrtnut ze seznamu ohrožených druhů. V té době se odhadoval počet hnízdících párů na území USA na 9 789. Jedná se tedy o živočicha, jehož obnovení populace bylo jedno z nejúspěšnějších.

Spojené státy tak po mnohaletém boji dokázaly stabilizovat populaci druhu, který byl před padesáti lety téměř ztracen. Je to skutečně impozantní pohled, když se v zimních měsících na hranici Kalifornie a Oregonu slétnou stovky orlů, aby tu lovili myši a jiné hlodavce. Nádherné dravce s pohnutou historií přijíždí každoročně pozorovat mnoho skupin turistů, kteří jistě nejsou jediní, kdo ocení, že ještě dalších dvacet let má vláda v úmyslu bedlivě sledovat, jestli populace orlů skutečně prospívá a zda není nutno vrátit orla bělohlavého na seznam národních ohrožených druhů.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 17. září 2016 v 18:32 | Reagovat

Páni, úžasný článek a jeden z nejlepších, jaké jsem tu v poslední době četl!!! Tyto šťastné příběhy o záchraně ohrožených zvířat jsou vždycky krásné a velmi poučné. Musím říct, že dřív jsem o tomto případu nečetl... :-D Takže opravdu skvělé! V jednom dokumentu (od Nigela Marvena) jsem se dozvěděl, že původně byl na symbol Spojených států navrhován divoký krocan, protože je nesmírně odvážný (myslím, že zahánějí i kojoty). :-D Ale nakonec to byl tento též opravdu úžasný pták.

2 HAAS HAAS | Web | 17. září 2016 v 18:34 | Reagovat

Mimochodem, na tom prvním obrázku mi docela připomíná dromaeosauridy. Jak to říkal Alan Grant, "Není divu, že se z nich vyvinuli ptáci." :-D :-)

3 Bleskobleska Bleskobleska | 18. září 2016 v 12:38 | Reagovat

Nádherný článek a ještě krásnější zvíře. Jsem ráda, že v tomto případě začali lidé myslet a zachránili orly <3

4 Leaellynaraptor Leaellynaraptor | 20. září 2016 v 16:36 | Reagovat

Skvělý článek! Netušil jsem, že tento Orel byl na seznamu ohroženych druhu.
Dobrá prace! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama