Duben 2015

Stokesosaurus

23. dubna 2015 v 20:01 Plazopánví (Saurischia)
Stokesosaurus byl rodem teropoda vyskytujícího se na území dnešní Severní Ameriky- Utahu (USA) a poskromnu i ve Velké Británii v období svrchní jury stupně tithon. Byl to nejspíš vývojově primitivní tyranosaurid a pravděpodobně předchůdce mnohem známějšího Tyrannosaura rexe. Jeho rekonstrukce je založena na několika roztroušených kosterních pozůstatků (zejména kyčelních kostí, čelistí a mozkovny) objevených v lomu Cleveland-Lloyd (obsahující mimochodem velmi početné nálezy jurských dinosauřích fosílií) nacházejícího se v San Rafael Swell, což je velký geologický rys. Jeho odlišnost od ostatních zde nalezených teropodů spočívá v tom, že některé z kostí připomínají kosti pozdně křídových teropodů, a to vedlo mnohé vědce k domněnce, že se může jednat o primitivního tyranosaurida. Nalezená mozkovna má hodně společných znaků s tyranosaury, ale zdali patřila skutečně rodu Stokesosaurus se neví jistě, jelikož se, tak jako ostatní kosti, našla izolovaně. Pokud by rod skutečně patřil mezi tyranosaury, stal by se nejranějším zástupcem skupiny, jaký byl doposud nalezen. Šlo o poměrně malého masožravého dinosaura, dosahujícího délky asi 2-4 metry a výšky kolem dvou metrů. Žil v prostředí poměrně suchém, kde se však střídala období sucha s obdobími častých srážek. Toto střídání klimatu velmi podporovalo vytváření dobře zachovalých zkamenělin. I přes častá horka se zde dařilo nejrůznějším rostlinám, které přitahovaly dominující sauropodní dinosaury jako je například rod Camarasaurus, Barosaurus, Diplodocus, Apatosaurus či Brachiosaurus, kteří žili po boku ostatních býložravců, například rodů Camptosaurus, Dryosaurus, Stegosaurus a Othnielosaurus. Kromě Stokesosaura tohle prostředí přitahovalo i jiné predátory typu Saurophaganax, Torvosaurus, Ceratosaurus, Marshosaurus, Ornitholestes a nečekaně i Allosaurus, který zde byl ze zmíněných nejčastějším návštěvníkem. Ostatní faunu tvořily pak rozmanité druhy ptakoještěrů, obojživelníků, ryb a ostatních plazů či prvních savců. Ekosystém zahrnoval i mechy, přesličky, cykasy a jinany. Vegetace se pohybovala od řek, jež byly obklopeny lesy stromových kapradin až do údolí s občasnými stromy typu Blahočet nebo Brachyphyllum. Byl pojmenován podle utažského geologa Williama Lee Stokese v roce 1974 jistým Madsenem, a jeho jméno v překladu znamená "Stokesův ještěr".Palaeosaniwa

1. dubna 2015 v 20:39 Ostatní plazi & obojživelníci mezozoika
Asi nejjednodušším způsobem, jak popsat rod Palaeosaniwa, by bylo, že se zkrátka jednalo o pozdno-křídového varana. Název Palaeosaniwa znamená "starobylá Saniwa", což odkazuje na rod Saniwa (druh varana), který žil v Severní Americe (Wyomingu) i Evropě, ale mnohem později, a to během eocénu před asi 48 miliony lety. Palaeosaniwa byla tedy rodem masožravého ještěra z čeledi Varanidae se štíhlým tělem, delšíma silnýma nohama, velmi pružným ocasem a dopředu se zužující hlavou, který se vyskytoval na území Severní Ameriky v období pozdní křídy stupně Campanian až Maastrichtian. Byla příbuzná korovci jedovatému a je i dost pravděpodobné, že měla stejně jako on jed. Vzhledově velmi připomínala jakéhosi hybrida mezi varanem a korovcem. Palaeosaniwa byla velikostně srovnatelná s velikostí varana (zhruba 1,5 až 1,8 metru), čímž patřila mezi největší pozemské "ještěrky" známé z druhohor. Zřejmě byla schopna lovit i velkou kořist, kterou rozdrásala svými ostrými pilovitými zuby. Tyto zuby byly velmi efektivní pro uchopení a řezání právě velké kořisti a naznačují, že se tento živočich živil jinými obratlovci. Dospělý jedinec tohoto rodu mohl být schopen ulovit jak ptáky či savce známé z jeho doby, tak i malé dinosaury, zmocnit se vajíček, či napadnout nedospělé jedince větších dinosaurů. Jeho fosilní pozůstatky, které obsahují zbytky z mnoha jedinců, i když často jen izolované zuby, obratle či fragmenty končetin, (ale byly objeveny i dvě dílčí kostry), byly odkryty v Kanadě- Albertě, USA- Montaně a Severní Dakotě. Typovým druhem se stal P. canadensis z Alberty. Palaeosaniwa byla původně pojmenována na základě jedné hřbetní obratle. Tento mrštný tvor byl aktivní především ve dne a jeho přirozeným prostředím se často stávaly bažinaté tropické oblasti. Stejně jako moderní varani byl samozřejmě vejcorodý a ani tento rod se o své vejce či potomky nestaral. Palaeosaniwa byla pojmenována v roce 1928 americkým paleontologem Charlesem Whitney Gilmorem, který je mimo jiné známý za pojmenování několika dinosaurů pocházejících ze Severní Ameriky a Mongolska.


V popředí můžeme spatřit masožravého ještěra rodu Palaeosaniwa, který pronásleduje dvojici mláďat Edmontosaura, hned vedle je ještěrka Obamadon a nad nimi had Cerberophis. V pozadí se odehrává setkání mezi Tyrannosaurem a Triceratopsi.

----------------------------------------------------------------------------

Mimochodem, rád bych se taktéž chtěl omluvit za naprosto mizernou aktivitu, ale nemám vůbec žádný čas… Buďte si ale jisti, že i když zrovna vaše články nekomentuji, tak je vždy dočítám a jako vždy jsou úžasné. Snad se brzo moje aktivita zde na blogu zase zvýší, zatím přeji hezký zbytek dne, Dinosaurss.