Svět očima mamutů 1/7

2. ledna 2014 v 15:10 |  Příběhy
Zhruba před 30 000 lety, o letních měsících v době ledové panovalo velmi příjemné podnebí. Průměrná roční teplota letních měsíců byla vyšší než dnes. Padalo ovšem více srážek. Na zdejších pastvinách bohaté na vegetaci se páslo mnoho různých savců. Byli tu bizoni, nosorožci, antilopy sajgy,.. dokonce i naši předci- lidé, kteří si zde stavěli své příbytky. Nicméně největším savcem zde byl nepochybně mamut. Zanedlouho se však tyto pohostinné pastviny promění na neúrodnou, zaledněnou oblast. Mamuti jsou býložravá zvířata a letní měsíce tráví převážně dennodenním krmením. Potravu požírají 15 až 18 hodin denně, protože se musejí připravit na cestu dlouhou stovky kilometrů. Stáda mamutů migrují po přesně určených trasách. Úkolem nejstaršího mamuta je pamatovat si a vyhledat tradiční migrační trasy. Stejně jako sloni mají matriarchální společnost, skupina je vedena nejstarší samicí... Budeme zde sledovat sedmičlenné stádo mamutů srstnatých obsahující jednoho devítiletého samce, (ten však mezi patnáctým rokem stádo opustí), čtyři samice- ty ve stádě zůstávají, jedno mládě a nejstarší- dominantní, čtyřiceti osmiletou samici jménem Rashmi, což znamená paprsek.


Její sestře Máji se tento měsíc po dlouhých dvou letech březosti narodilo jediné mládě, samička jménem Bunko, ale není to žádná křehotinka, hned po narození váží kolem sta kilogramů. Bunko ještě netuší ,co zdejší zima je a vůbec, co s sebou přináší. Teď právě nemyslí na nic jiného, než na krmení. (Matka ji bude kojit po dobu dvou až tří let). V tuto chvíli by ale měla dávat větší pozor, poněvadž z lesa přichází klan Dhoulů, kteří v době ledové osídlili i Evropu. Na mládě si netroufnou, pokud je poblíž matka a pokud ano, matka jej bude velice zuřivě bránit. Avšak mládě by nemělo být v nebezpečí, protože tito tvorové loví převážně jeleny, divoká prasata či zajíce. Navíc sem dhoulové nepřišli lovit, mají tu svá doupata, kde jsou pečlivě schovaná čtyři mláďata stará jen pár týdnů. Štěňata rostou rychleji než vlčata a sají mléko nejméně 58 dní. Během té doby klan krmí samici v doupěti či v jeho blízkosti. I po odstavení štěňat zůstává alespoň jeden dospělý člen klanu u doupěte, když jsou ostatní na lovu. Mamuty velice znervóznili dhoulí ,rudě zbarvené čumáky a zápach krve linoucí se z jejich tlam. To nasvědčuje, že se z jednoho úspěšného lovu právě vracejí. Již za pár hodin se začalo pomalými krůčky stmívat. Z dohledu se stahují pižmoni nebo antilopy, ale Rashmi a její rodina se však stále zabývají krmením a proto, že jim stačí pouhé 4 hodiny spánku, půjdou si lehnou až k ránu. Noc je časem převážně dravců- hyen či lvů..,kteří netrpělivě vyčkávají na černočernou tmu. Soustředí se také na oslabené nebo staré jedince, také dávají pozor, vyčkávají, až nějaký savec udělá osudovou chybu. Proto se mamutí stádo během pastvy, jak přes den- kdy se za potravou vydávají i do lesa a navzájem na sebe nevidí, tak i v noci- kdy je naprostá temnota-potřebuje dorozumívat. Činí to tak, že vydávají hluboký bručící hlas.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Který díl série Putování s pravěkými zvířaty je nejzajímavější?

Nové svítání
Dravá velryba
Země obrů
Nejbližší příbuzní
Šavlozubý tygr
Cesta mamutů

Komentáře

1 martinoraptor martinoraptor | 2. ledna 2014 v 15:27 | Reagovat

Dobré, těším se na pokračování.

2 HAAS HAAS | Web | 2. ledna 2014 v 16:03 | Reagovat

Nádherný příběh!!! Už jsem se chtěl zeptat, kdy bude, a nakonec se tu objevil! Opravdu nádherné, už po tom Ceratosaurovi mi bylo jasné, že umíš psát příběhy... A nejlepší jsou jména těch mamutů! Je to opravdu povedený příběh!

3 Antroz T6 Antroz T6 | Web | 4. ledna 2014 v 10:07 | Reagovat

Skvělé! moc se těším na pokračování!

4 HAAS HAAS | Web | 4. ledna 2014 v 16:48 | Reagovat

Jak vidím, tak tu teď jsi taky... :-)

5 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 27. října 2014 v 22:19 | Reagovat

Bezvadný příběh, píšeš dobře! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama