Nový předek šelem

15. ledna 2014 v 16:16 |  Pravěké zajímavosti
Před 56 miliony let byli předkové dnešních tygrů, medvědů i vlků malá zvířata, která žila v korunách stromů. Naznačuje to objev zubů a kostí jednoho z nich...

Dnešní šelmy (Carnivora) jsou velmi rozmanitým řádem savců. Jednotlivé druhy se liší velikostí i způsobem života: vedle typických masožravců jako jsou kočkovité šelmy a vlci mezi šelmami najdeme spíše všežravé medvědy či kuny, rybožravé tuleně, hmyzožravou hyenku hřivnatou a dokonce i jednoho býložravce, kterým je panda velká. Předpokládá se, že všechny žijící šelmy jsou potomky jediné skupiny dravých savců, která žila v paleocénu a eocénu. Nový fosilní nález nyní umožnil vystopovat jejich původ až k primitivním šelmičkám, které žily před 56 miliony lety na počátku eocénu.

Dormaalocyon latouri je jedním z nejstarších známých dravých savců, které můžeme spojovat s dnešními šelmami. Vděčit za toto nalezišti lze v belgickém Dormaalu, které je známé už od konce 19. století. Dormaalocyon byl až dosud známý podle dvou stoliček, které neumožňovaly jeho přesnější charakterizaci a určení pozice na vývojovém stromě šelem. Nyní se však vědcům podařilo získat dalších více než 250 zubů, mezi kterými jsou i zuby mléčné. Zuby mají velice primitivní morfologii, která naznačuje, že Dormaalocyon se nachází u samotných základů vývojového stromu šelem.

Spolu se zuby nyní mají vědci v rukou také několik kůstek z kotníku dávné šelmy. Z jejich analýzy vyplývá, že přibližně jeden kilogram vážící Dormaalocyon s dlouhým ocasem a protáhlým čenichem trávil svůj čas v korunách stromů. Pravděpodobně lovil hmyz a ještě menší savce než byl on sám. Žil krátce po termálním maximu na rozhraní paleocénu a eocénu a jeho domovské prostředí bylo lesnaté, vlhké a teplé. Ačkoli má Dormaalocyon velmi blízko k počátku šelem, naznačuje jeho objev, že by vědci s trochou štěstí mohli odhalit i fosilie ještě primitivnějších druhů. Ukazuje totiž, že začátkem eocénu a snad i na konci paleocénu byly šelmy už poměrně diverzifikované (rozčleněné). Aby tedy vědci mohli odhalit skutečný původ šelem, je zapotřebí objevit ještě starší nálezy.

Rekonstrukce podoby šelmy Dormaalcyon latouri

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Který díl série Putování s pravěkými zvířaty je nejzajímavější?

Nové svítání
Dravá velryba
Země obrů
Nejbližší příbuzní
Šavlozubý tygr
Cesta mamutů

Komentáře

1 martinoraptor martinoraptor | 15. ledna 2014 v 16:20 | Reagovat

Skvělý článek. Na tom obrázku vypadá vážně pěkně. 250 zubů pohromadě, slušný nález.

2 HAAS HAAS | Web | 15. ledna 2014 v 16:40 | Reagovat

Super zvíře!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama