Prosinec 2012

Nejstarší dinosaurus?

15. prosince 2012 v 10:13 Pravěké zajímavosti
Vědci popsali vůbec nejstaršího známého dinosaura - nebo alespoň jeho nejbližšího příbuzného. Jmenuje se Nyasasaurus a v obou případech ukazuje, že dinosauři vznikli nejméně o 10 milionů let dříve, než se zdálo podle dosavadního fosilního záznamu.

Dinosauři se poprvé objevili v období triasu. Fosilie nejstarších zástupců jako je Eoraptorčí Herrerasaurus pocházejí z konce středního triasu před 231 miliony let. Nově popsané stvoření však naznačuje, že éra dinosaurů mohla ve skutečnosti začít o 10 až 15 milionů let dříve. Fosilie Nyasasaurus parringtoni jsou staré 243 milionů let. Zvíře bylo velké asi jako labradorský retriever, mělo metr a půl dlouhý ocas, dlouhý krk a pohybovalo se po zadních končetinách. Historie jeho objevu je spletitá: kosti nalezl v Tanzanii ve 30. letech minulého století paleontolog Rex Parrington z Cambridgeské univerzity, ale nález nepopsal. To udělal až v 50. letech Parringtonův student Alan Charig, který však popis nového druhu a jméno Nyasasaurus nezveřejnil. K tomu došlo až nyní, kdy mezinárodní tým paleontologů prozkoumal celý nález a došel k závěru, že Charigova interpretace byla správná. Z nyasasaura se dochovalo jen několik obratlů a jedna pažní kost. Nesou řadu znaků, které jsou běžné u dinosaurů a jejich nejbližších příbuzných. Na kostní tkáni je například patrný rychlý růst a pažní kost nese prodloužený výčnělek, na který se upínají svaly horní končetiny a který je společný všem dinosaurům. Nyasasaurus je podle vědců dobrým příklad tranzitní fosilie - jeho kosti ukazují, že rostl stejně rychle jako jiní primitivní dinosauři, ale pomaleji než ti vývojově pokročilejší. Ale byl to vůbec dinosaurus? Nebo "jen" nejbližší příbuzný skutečných dinosaurů?

Vzhledem k nekompletnosti nálezu se to zatím nedá stoprocentně říci. Tato otázka navíc není jednoduchá a týká se i jiných primitivních dinosaurů, jako je například Herrerasaurus. Vzhledem ke svému stáří je Nyasasaurus významným objevem, ať už byl pravým dinosaurem nebo ne, protože posouvá datum jejich vzniku hlouběji do středního triasu. Znamená to, že objevení se dinosaurů bylo zřejmě součástí diverzifikace skupiny archosaurů - nové životní formy, která se objevila nedlouho po hromadném vymírání na konci permu před 252 miliony let. Objev nyasasaura také podporuje dřívější teorie, podle nichž ke vzniku dinosaurů došlo na jižních kontinentech. Nález pochází z Tanzanie, která byla v triasu součástí jižní části superkontinentu Gondwana. Ta zahrnovala současnou Afriku, Jižní Ameriku, Antarktidu a Austrálii.