Září 2012

Tvorové pravěké Jižní Ameriky

29. září 2012 v 12:41 Pravěké zajímavosti
Asi 50 milionů let poté, co se na Zemi objevili první savci, se část pevniny, označována nyní jako Jižní Amerika, oddělila od Severní Ameriky. Přestože se savci Jižní Ameriky vyvíjeli izolovaně od ostatních, mnohé jejich druhy vzhledem připomínali savce, kteří se vyvinuli v jiných částech světa. To způsobila skutečnost, že se vyvíjeli za podobných podmínek- a živočichové mají tendenci vytvářet v podobném prostředí podobné formy (tzv. konvergentní vývoj).

SAVCI S VAKY
V Jižní Americe se vyvinulo neobyčejně bohaté společenstvo vačnatců, ačkoli v současnosti jich tam žije jen několik málo druhů. Mnozí z těchto vačnatců byli dravci, kteří svým vzhledem nápadně připomínali šelmy obývající jiné části světa.

BÝLOŽRAVCI A HLODAVCI
Kromě vačnatců se v Jižní Americe vyvinula i celá řada placentálních savců. Živili se převážně listím a trávou nebo okusováním kořínků a větví. Většina z nich se dost podobala býložravcům a hlodavcům z jiných částí světa, ale někteří, např. Macraucheria, měli vzhled opravdu neobvyklý.

PRAPODIVNÁ ZVÍŘATA
Lenochodi a pásovci byly (a jsou) dvě skupiny jihoamerických savců, kteří se liší od všech ostatních zvířat na celém světě. Lenochodi měli dlouhé silné chlupy a pohybovali se mimořádně pomalu a pásovci měli na zádech kostěný pancíř, který je chránil před nepřáteli.

ČAS STĚHOVÁNÍ
Před přibližně 3 miliony let se mezi Jižní a Severní Amerikou vytvořil pevninský most. Někteří jihoameričtí savci, např. pásovci, lenochodi nebo stromoví dikobrazi, po něm přešli na sever, zatímco severoameričtí savci, například králíci, koně a velké kočkovité šelmy, se přestěhovali na jih.

VYMÍRÁNÍ
Nedlouho po spojení Severní a Jižní Ameriky vyhynulo velké množství původních jihoamerických zvířat (např. Phorusrhacos). Zoologové se domnívají, že to způsobila invaze savců ze severu, jejichž konkurenci prvotní druhy nevydržely. Nicméně je pravděpodobné, že některé jihoamerické druhy byly v té době již vyhynulé.

ZMĚNY PODNEBÍ
K úplnému vyhynutí jihoamerických tvorů jistě přispěly i velké změny klimatu. Některé druhy, například dříve mocný král planin Smilodon vyhynul právě z tohoto důvodu. Na rozdíl od tvorů přistěhovaných do Severní Ameriky, zvířata Jižní Ameriky takové změny nesnesly.

NĚKTEŘÍ ZÁSTUPCI VYSKYTUJÍCÍ SE V TÉTO DOBĚ:
-Thomashuxleya vzhledem připomínala prase bradavičnaté.

-Diadiaphorus byl nápadně podobný koni.

-Theosodon byl předkem lamy.

-Toxodon svým chováním velice připomínal hrocha.

-Argyrolagus byl vačnatec, který vzhledem připomínal tarbíkomyš.

-Protypotherium vypadalo jako králík.

-Macrauchenia měla velmi neobvyklý vzhled, trochu připomínala dromedára s krátkým chobotem.

-Thylacosmilus vypadal jako velká kočka, ale byl to vačnatec.

-Doedicurus byl pásovec vyzbrojený hrozivými trny na ocase.

-Glyptodon dorůstal velikosti malého automobilu.

-Smilodon patřil mezi největší kočkovité šelmy všech dob.

-Hapalops byl stromový lenochod.

-Megatherium bylo přes svou velikost vlastně pozemním lenochodem.

-Phorusrhacos byl mohutný nelétavý pták Jižní Ameriky.

Urzon kanadský pochází původně z Jižní Ameriky.