Červen 2012

Altirhinus

29. června 2012 v 10:28 Ptakopánví (Ornithischia)
Altirhinus ("vysoký nos") měl, jak již jeho jméno napovídá, velmi vysokou (nasální) oblast lebky. Charakteristicky klenutý čenich byl tvořen nosními kostmi, které měly podobnou strukturu jakou má australský Muttaburrasaurus. Tento zajímavý znak nacházející se u tohoto ornitopoda také může ukazovat na jeho dokonaleji vyvinutý čich. Altirhinus byl dříve považován za iguanodona a označován I. Orientalis, ale liší se natolik, že je opodstatněné řadit ho do samotného rodu. Měl větší počet zubů než iguanodon a s jejich pomocí mohl efektivněji zpracovávat potravu, kterou tvořila různá vegetace, ale i semena a ovoce. Na přední končetině měl palec opatřený hrotem, který měl i iguanodon a jeho příbuzní. Kromě obrany by mohl hrot sloužit i jako nástroj na porušení skořápek u mláďat. Z tohoto tvora znají vědci pět neúplných koster a dvě lebky, které jsou natolik zachovalé, že ukazují jeho charakteristické znaky. Tento dinosaurus ze spodnokřídové oblasti Gobi může odpovídat přechodnému stádiu mezi iguanodontidy a hadrosauridy. Zobák Altirhina je širší a plošší než u iguanodona a spíše připomíná zobák pozdějších hadrosauridů. Jméno mu dal britský paleontolog David B. Norman v roce 1998. Délka Altirhina byla dána na 8 metrů, ale v roce 2010 Gregory S. Paul odhadoval spíše na 6,5 m.

Gargoyleosaurus

19. června 2012 v 20:34 Ptakopánví (Ornithischia)
Tento dinosaurus "ještěr chrlič" byl jedním z prvních ankylosaurů a jeden z pouhých dvou rodů, které žily v juře. Na délku mohl přesáhnout tři metry a jeho váha činila jednu tunu. Měl krunýř , který kryl tělo od svrchní části, přes pánev až po ocas a velké, duté, nepravidelné oválné kožní pancíře. Trny s hroty byly na hřbetě a na obou bocích směřovaly do stran. Krunýř vypadal podobně jako u dnešních plazů, například u molocha ostnitého, který se dnes vyskytuje v Austrálii. Zadní nohy byly o něco delší než přední. Gargoyleosaurus měl mnoho neobvyklých znaků, jimiž se lišil od ostatních ankylosaurů, například přímé nosní cesty, duté desky pancíře a zuby v dolní i horní čelisti. V přední části tlamy mělo zvíře neobvyklých sedm zubů- většina ankylosaurů totiž v přední části zobáku neměla vůbec žádné zuby. Lebka měla některé znaky společné se svrchně křídovými ankylosaury, například splývající kosti krunýře na vrchní části hlavy a čelistí. Živil se nízkou vegetací v lesích. Obýval Severní Ameriku před asi 156-145 miliony let ve svrchní juře. V roce 1998 ho popsal Kenneth Carpenter, paleontolog, který se také specializuje na výzkum dinosauří fauny ze spodnokřídového souvrství Cedar Mountain ve východním Utahu.

Oryctodromeus

15. června 2012 v 19:20 Ptakopánví (Ornithischia)
Tento malý dinosaurus vážil kolem 30 kg a byl dlouhý 2 metry. Byl prvním ornitopodem nalezeným ve své noře. S ním dvě mláďata (dlouhá okolo 1,2-1,3 metru)- rodina zřejmě zahynula společně. Také to znamená, že oryktodromeus pečoval o své potomky…. Dříve se spekulovalo o tom, že mohlo jít o podivnou náhodu, kdy se zvířata dostala do jakési přírodní pasti nebo cizí nory. Dnes již vědci s naprostou jistotou mohou tuto teorii vyvrátit, protože na kostře dospělého dinosaura jsou znatelné adaptace pro hrabání (silné pletence předních končetin), ne však v takové míře, jakou mají dnešní budovatelé nor a navíc nora byla vyhrabána velice precizně, tudíž určitě nemohlo jít o žádnou přírodní past. Tento "hrabavý běžec" nalezený na území USA byl popsán v roce 2007 a žil ve svrchní křídě. Dodnes známe pouze jeden druh- Oryctodromeus cubicularis.