Únor 2012

Agustinia

7. února 2012 v 12:19 Plazopánví (Saurischia)
Tento sauropod ,dlouhý 15 metrů ,žijící ve spodní křídě vypadal jako kříženec stegosaura, ankylosaura a dikobraza. Svoji kůži měl pokrytou kostěnými útvary podobnými dlaždičkám, jimž se říká osteodermy. Na jeho hřbetě se táhly dvě řady kostěných trnů, které živočichovi trčely do stran. Některé z jeho trnů byly dlouhé až 75 centimetrů. Tyto trny měl i na ocasu a zřejmě také na krku. Agustinia ("podle Agustina Martinelliho") je známa jen z fragmentů kostry nalezených v Argentině. Vědci z nových nálezů usuzují ,že vypadala dokonce ještě podivněji, než soudíme. Tento podivuhodný tvor byl popsán v roce 1999.

Edmontia

3. února 2012 v 17:06 Ptakopánví (Ornithischia)
Až 7 metrů dlouhá Edmontia byla jedním z největších nodosaurů- ankylosaurů, postrádající palicovitý ocas. Její fosilní nálezy se našly v Severní Americe (Alberta v kanadě, Aljaška a Montana v USA.) Z několika nalezených téměř úplných koster je zřejmé, že Edmontia, chráněná pásem kostěných plátů po celé délce až ke konci ocasu, byla dokonce stavěna ještě masivněji než nosorožec; další pláty kryly krk i lebku. Dva obratle, které pojily hlavu k páteři, splynuly, což znamená, že krk mohla ohýbat jen obtížně. V dospělosti byla Edmontia natolik dobře pancéřovaná, že její napadení bylo nepravděpodobné. Měla několik párů obrovských trnů, vybíhajících v oblasti ramenního pletence, které mohly být účinné při zastrašování predátorů. Žila současně a na stejném místě jako Euoplocephalus, ale její užší čelisti naznačují, že se živila odlišným druhem potravy; to snižovalo bezprostřední soupeření mezi zástupci obou rodů.

Mauricijská hádanka

2. února 2012 v 20:24 Pravěké zajímavosti
Na ostrově Mauritius se vyskytuje strom Calvaria. Nejmladší exemplář je starý 300 let a jsou tu stromy i mnohem starší. Proč ale žádnému z nich není míň jak 300 let?Vědecký svět přišel s teorií, že semena stromu Calvaria musel nejprve zkonzumovat dronte a teprve potom byla schopná klíčit. Dronte měl jako většina ptáků svalnatý žaludek (jakési rozšíření jícnu), ve kterém byly kameny. Jejich pomocí se rozmělňovala potrava. Semena nemohla klíčit ,dokud jejich pevné obaly nebyly v žaludku dronteho rozmělňováním narušeny. Avšak toto spojení dronteho a semen stromu je zpochybňováno jinými vědci, kteří se domnívají, že semena jsou schopná klíčit sama o sobě.

Tambalacoque (Calvaria Major) Seeds©©


► Až donedávna si vědci mysleli, že dronte byl silný neobratný pták (viz. obrázek v pravo a uprostřed). Nyní připouštějí, že možná byl štíhlejší a lehčí, asi jako dronte na obrázku v levo.


Qantassaurus

2. února 2012 v 16:33 Ptakopánví (Ornithischia)
Tento malý býložravec žil v austrálii asi před 115 miliony lety. Austrálie tou dobou ležela daleko na jihu, a tak Qantassaurus musel prožít každý rok několik měsíců v polární noci. Pro noční vidění měl velké oči. Podrobné studium jeho kostí prokázalo, že rostl po celý rok, neukládal se tedy k zimnímu spánku. Pravděpodobně byl tedy teplokrevný. Jméno dostal podle letecké společnosti ještěr Qantas(- australská letecká společnost), která svého času přepravovala dinosauří expozice. Délka činila 2 metry a byl popsán roku 1999.