Červen 2011

Huaxiagnathus

30. června 2011 v 17:42 Plazopánví (Saurischia)
Huaxiagnathus znamená :čelist z Hua Xia (Chua-sia,Čína) Žil ve spodní křídě a jeho délka těla se pohybuje jen okolo 1,2 metru. Jedná se tedy o malého křídového teropoda žijícího na území dnešní Číny. Patřil ke stejné skupině jako Kompsognatus. Nejvýraznějším rozlišovacím znakem huaxignatha byly dlouhé přední končetiny. Jejich velikost i celková stavba těla zřetelně ukazuje na způsob obživy - v běhu uchvacoval při zemi menší kořist.
Huaxiagnathus (''ještěr z Hua Xia'')


Pyroraptor

25. června 2011 v 13:02 Plazopánví (Saurischia)
Pyroraptor a malé formy ostrovních dinosaurů.
Pyroraptor (''zloděj olympijského ohně'') ,proč zloděj olympijského ohně? Protože jeho fosilie byly objeveny po lesním požáru. Je to dinosaurus z konce období nazývané křída (asi před 76 miliony lety). Žil v lesích na území dnešní Evropy ,konkrétně především Francie. Pyroraptor byl dromaeosaurid, malý, ptačí dravý teropod ,který měl k dispozici zakřivené drápy na druhém prstu u každé své nohy. Drápy měřily 6,5 centimetrů ,právě tyto drápy z něho činily obávaného predátora. Jeho tělo vyvažoval dlouhý ,tenký ocas. Byl pokrytý peřím ,jako mnoha z jeho příbuzných Microraptor a Sinornithosaurus... Patřil k velmi inteligentním dinosaurům jako je například Velociraptor nebo Deinonychus. Tohoto teropoda jste mohli vidět v dokumentárním seriálu Dinosaur Planet ,kde si zahrál roli samce s jménem Pod ,který se dostává na izolovaný ostrov Hateg na území dnešního Rumunska ,kde se setkává s malými ostrovními formami evropských dinosaurů.
Pyroraptor ''POD''
Pyroraptorova hlava.
Pyroraptor lovící.

Futalongkosaurus

23. června 2011 v 15:24 Plazopánví (Saurischia)

Futalognkosaurus pečující o svá mláďata
Futalongkosaurus (''velký ještěří vůdce'') patřil mezi titanosaury ,posledí velkou skupinu sauropodů ,která se objevila. Měl široké ,objemné tělo ,které vyvažovalo dlouhý krk ,jenž byl držen ve výši ,aby zajišťoval ''pastvu'' na vysokých stromech. Dospělý asi stahovaly větve mláďatům ,která tak vysoko nedosáhla. Když mladí dosáhli stáří přibližně jednoho roku ,už se živili sami na nízkých křovinách. Žil v Argentině před asi 91-87 miliony lety ve svrchní křídě. Spekuluje se ,že tento ohromný dinosaurus mohl dosáhnout hmotnosti 60 až 80 tun. Jeho krk měřil kolem 10,6 metru, trup asi 5 metrů. Rozpětí kyčelních kostí měří na šířku asi 2,5 metru
Opravdoví obři:↓
Několik dinosaurů aspiruje na titul ''největší''. Prozatím je na prvním místě Amphicoelias s délkou 60 metrů ,následuje Bruhathkayosaurus se 44 metry. Za ním je Argentinosaurus dlouhý 35. Avšak u žádného z těchto největších sauropodů neznáme celou kostru ,jen její části.
Srovnání :Futalongkosaurus a člověk

Castorocauda lutrasimilis

22. června 2011 v 16:40 Savci žijící souběžně s dinosaury
Castorocauda bylo vodní zvíře ,které žilo ve střední Juře před asi 154 miliony lety. Velmi se podobalo ve svém vzhledu dnešnímu bobrovi nebo vydře ,ale není to předchůdce žádného takového tvora ,stvoření patřilo do skupiny Mammaliaformes ,která zanikla dávno předtím ,než se objevili hlodavci. Zvíře měřilo na délku 42-50 cm a jeho váha mohla přesáhnout i 800 gramů. Stejně jako bobr mělo zvíře zadní nohy opatřené plovací blánou pro snadné pádlování, zatímco přední nohy byly vhodnější pro kopání a hrabání. Tvor měl srst ,široký šupinatý ocas a ostré zoubky ,podobné těm ,které má dnešní vydra ,takže je pravděpodobné ,že si zvíře živilo rybami.

Leaellynasaura

22. června 2011 v 15:59 Ptakopánví (Ornithischia)
Tento malý ornitopod měřil jen jeden metr a asi pro něj bylo těžké se zahřát. Je to záhada ,protože žil za polárním kruhem ,i když tam bylo pravděpodobně tepleji ,než dnes. (Austrálie ležela ve spodní křídě na jižním polárním kruhu). Měl velké oči ,které mu asi umožňovaly vidět v šeru ,protože trávil měsíce v polární tmě. Leaellynasaura nese jméno dcery australských paleontologů Pat Vickers Richeové a Toma Riche.
FAKTA:
Význam jména: Leaellynin ještěr
Doba: spodní křída
Zařazení: ornitopod
Potrava: býložravec
Velikost ( délka) : jeden metr
Naleziště, popsán: Austrálie ,1989


Leaellynasaura

Majungasaurus

22. června 2011 v 15:47 Plazopánví (Saurischia)
Majungasaurus (''ještěr z Majungy'')
Majungasaurus byl dokonale popsán na základě mnoha nalezených koster a kompletní ,nedotčené lebky. Měl mohutný krk a silnou tlamu. U jednoho exempláře byl ukouslý konec ocasu. Majungasaurus patřil k poměrně primitivní skupině teropodů a jeho oblíbenou kořistí byl nejspíš sauropod rapetosaurus. Mezi majungasaury se patrně vyskytoval i kanibalismus. Majungasaurovy fosilie pocházejí z Madagaskaru ,který byl již ve svrchní křídě ostrovem. Na délku měřil 8 metrů a jeho jméno v překladu znamená ''ještěr z Majungy'' ( Madagaskar ).

Kryptops

21. června 2011 v 15:06 Plazopánví (Saurischia)
Tento šest metrů dlouhý dinosaurus patřil do skupiny abelisaurů (k nejstarším a nejprimitivnějším). Žil před 110 miliony lety ve spodní křídě v Nigeru (Afrika). Byl o polovinu menší něž pozdější abelisauři. Jeho tvář pokrýval kostěný potah Jedna z jeho zkamenělin má bezvadně zachovalou horní čelist ,kde jsou dobře vidět patrné zuby ,které byly připravené nahradit zuby právě užívané. Kryptops žil současně se spinosaurem, nigersaurem, ouranosaurem a lurdusaurem. Jeho jméno v překladu znamená '' zakrytá tvář ''.
Kryptops

Megazostrodon rudner

18. června 2011 v 11:25 Savci žijící souběžně s dinosaury
Megazostrodon rudner je zaniklý Mammaliaforn ,je široce přijímán jako jeden z prvních savců. Žil v Africe v období nazývané Trias až do Jury ,obýval lesnaté oblasti a savany. Megazostrodon rudner byl malý 10-12 centimetrů dlouhý ,chlupatý ,teplokrevný živočich ,který se pravděpodobně vyvinul s Cynodonta. To znamená, že měl velkou výhodu nad ostatními v jeho době žijícími dinosaury. Protože většina dravců byla aktivní během dne ( byli studenokrevní ,nemohli se pohybovat v noci ,ke svému pohybu potřebovali sluneční svit) a v noci spala ,právě proto se vydával na lov hmyzu v noci ,méně ryskoval ,že ho něco uloví ,musel se přizpůsobit , proto se musel stat nočním živočichem. Jeho váha se pohybovala kolem 20-30 gramů.

Mesonyx

18. června 2011 v 10:31 Život po dinosaurech

Mesonyx (''prostřední nebo střední dráp'') byl velký vlk žijící od Eocénu po Paleogén. Byl to dravec žijící v Severní Americe před 55 miliony lety. Měl chrup podobný psovi a dokázal s ním drtit kosti. Byl jeden metr dlouhý a vážil okolo 150 kg. Na rozdíl od dnešních žijících dravců měl Mesonyx malá kopyta na konci svých prstů. Dlouhé ,nízké tělo a krátké nohy podobně jako u Tasmánského čerta končily silným ocasem. Byl to všežravec ,svým jídelníčkem připomínající medvěda. Živil se rybami ,obojživelníky, měkkýši a korýši ale i masem a bobulemi. Jeho vzhled se podobal malému medvědu nebo psovi ,ale ve skutečnosti je blízce příbuzný s kopytníky jako je například jelen nebo koza. Avšak někteří paleontologové věří ,že je úzce zpjat i s některými dnešně žijícími kytovci (velryby a delfíni..)